Mi is ez pontosan?
A kutya törzskönyv az a hivatalos dokumentum, amely igazolja, hogy egy kutya fajtatiszta, és részletes adatokat tartalmaz az egyed származásáról. A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOESZ) által vezetett törzskönyv kizárólag az FCI (Fédération Cynologique Internationale) által elismert fajtákra vonatkozó adatbázis, amely hitelesen nyilvántartja az adott egyed családfáját, tulajdonosát, tenyésztőjét, és a kutya egyedi jellemzőit.
A törzsköny fogalma a MEOESZ közlése szerint
A törzskönyv ebtörzskönyv, mely a Szövetség által az FCI kölcsönösségre és kizárólagosságra vonatkozó alapelve értelmében Magyarországon FCI elismertséggel kizárólagosan vezetett adatbázis, mely az FCI által elismert, ideiglenesen elismert továbbá -FCI elismertség nélkül- az FCI által el nem ismert fajtájú fajtatiszta ebek adatainak nyilvántartására és igazolására szolgál. Az ebtörzskönyvet ebfajtánként elkülönítetten vezeti a Szövetség. A törzskönyvet elektronikus adatbázisként vezeti a Szövetség. Az FCI által el nem ismert fajtájú ebek törzskönyveit a Szövetség elkülönítetten kezeli.
Mit tartalmaz a törzskönyv?
A törzskönyvben minden olyan adat szerepel, ami az adott kutya származását és tulajdonságait illetően fontos lehet. Ide tartozik például a kutya neve, fajtája, születési dátuma, törzskönyvi száma, azonosító jele (általában mikrochip), a tulajdonos és a tenyésztő neve, valamint a származási lap sorszáma. Emellett feltüntethetők benne az állat szülei és felmenői minimum három generációra visszamenőleg, ezzel biztosítva a tenyésztők számára a fajtatisztaság és genetikai háttér nyomon követését.

Miért fontos a törzskönyv?
A törzskönyv alapvető fontosságú dokumentum a tenyésztők számára, hiszen ennek segítségével igazolható, hogy a kutya fajtatiszta, és nyomon követhetők a felmenői, egészségügyi eredményei, illetve különböző kiállítási címei. Továbbá a törzskönyv megléte előfeltétele lehet a tenyészszemléken és a kiállítási rendezvényeken való részvételnek is. A dokumentum hivatalosan igazolja a kutya értékét és minőségét, amely elengedhetetlen a felelős tenyésztési gyakorlatok fenntartásához.
Hogyan zajlik a törzskönyvezési folyamat?
A törzskönyvezés folyamata során a tulajdonos közli az adott kutya adatait a Szövetséggel, amely ezeket nyilvántartja, rendszerezi és rögzíti a törzskönyvben. A törzskönyv adatai általánosságban csak kutatási célokra és csak anonimizálva ismerhetőek meg a Szövetség elnökének engedélye alapján. Az FCI által nem elismert fajták esetében külön nyilvántartást vezetnek, ami szintén elkülönítetten kezelendő.
Különleges feltételek és jelölések
Az ebtörzskönyvben egyes esetekben speciális jelölések is megjelenhetnek, mint például az „N” vagy „R” betű, amelyek a kutya tenyészthetőségére vonatkozó információkat tartalmazzák. Továbbá a törzskönyv rögzíti azt is, ha egy kutyáról csak regisztrációs lapot lehet kiállítani, amely nem jogosít tenyésztésre. Ezen kívül a szövetségi szabályzatban előírt esetekben a különböző címszerzési és teljesítményvizsgák eredményei is feltüntetésre kerülhetnek.
Hogyan lehet a törzskönyv adatbázisába bekerülni?
A törzskönyvi nyilvántartásba kerül minden Magyarországon született és tenyésztője által származási lapot igényelt kutya. A külföldről behozott kutyák származási lapját itthon honosítani kell és a honosítási eljárás során kerülnek be automatikusan a törzskönyvi adatbázisba.
Mi a különbség a törzskönyv és a regisztrációs lap között?
A törzskönyv a fajtatiszta kutyák hivatalos nyilvántartása, míg a regisztrációs lap csak az adott kutya alapadatait tartalmazza, és nem biztosít tenyésztési jogosultságot. A regisztrációs lap azoknak a kutyáknak készül, amelyek nem rendelkeznek teljes törzskönyvvel, vagy a tenyésztési szabályzat egyes előírásainak nem felelnek meg.
Érdekesség a kutya törzskönyvekkel kapcsolatban
Általában mindenki törzskönyvnek hívja azt a származási igazolási lapot, amit a kutya megvételekor kell megkapnia, vagy átadni a kutya új tulajdonosának. Ám valójában helyesen ezt a dokumentumot származási igazolásnak hívjuk helyesen.