Fehér jegyek a kutyáknál

A kutyák szőrszíne valószínűleg az egyik első tulajdonság volt, amely a domesztikáció során megváltozott. Történelmi feljegyzések és kutyaportrék is bizonyítják, hogy fehér jegyek már több ezer évvel ezelőtt is jelen voltak a kutyák szőrzetében. A fehér jegyek sokfélesége genetikai tényezők és a melanociták fejlődése során fellépő véletlenszerű hatások következménye. Ezek a jegyek tulajdonképpen azt jelzik, hogy az adott területeken nem találhatóak melanociták a szőrtüszőkben vagy a bőrben.

A fehér jegyek genetikája a kutyáknál

A fehér jegyek kialakulásáért felelős genetikai lókuszt „S” lókusznak nevezik, amely az MITF (Microphthalmia-Associated Transcription Factor) génhez kapcsolódik. Az MITF egy transzkripciós faktor, amely irányítja a melanociták fejlődését és migrációját. Mivel a pigmenttermelés a melanociták jelenlétén múlik, a pigment hiánya nem a biokémiai folyamatok meghibásodásának, hanem a sejtek hiányának következménye.

A kutatások négy különböző allélt írtak le ezen a lókuszon, amelyek különböző fenotípusokat eredményeznek:

  • S (Solid) – Egybefüggő szín, fehér jegyek nélkül
  • si (Irish spotting) – Kis fehér foltok, gyakran nyaklánc vagy fehér has formájában (pl. berni pásztorkutya, basenji)
  • sp (Piebald) – Kiterjedt fehér foltok, (pl. beagle, foxterrier)
  • sw (White) – Extrém fehér jegyek, teljesen fehér szőrzet
Fehér jegyek öröklődése kutyáknál

A fehér jegyek genetikai mutációi

A fehér jegyek kialakulásáért felelős mutációk közül négyet azonosítottak:

  • Három az MITF-M promoteréhez kapcsolódó mutáció (SINE inzerció, SNP #21 mutáció, polimorfizmus Lp hosszúvságban)
  • Egy az MITF-1B gén exonjában (12 bp deléció exon 1B-ben)

Ezek a mutációk együttesen határozzák meg a kutya fenotípusát, és egyikük sem egyedüli okozója az extrém fehér színeződésnek. A végső megjelenés az egyes mutációk kombinációjától függ.

Genetikai tesztelés

Genetikai tesztet szoktak végezni a MITF mutáció azonosítására. A mutáció egy SINE (Short Interspersed Nuclear Element) szekvencia beillesztéséhez vezet, amely az alábbi fenotípusokat eredményezi:

  • sw/sw (homozigóta) – Extrém fehér jegyek
  • sp/sp (homozigóta) – Piebald színeződés
  • si/si vagy S/S (homozigóta) – Nem jelenik meg a SINE mutáció, teljesen színes szőrzet vagy Irish spotting minta

Az öröklés mechanizmusa

A fehér jegyek öröklése autoszomális, részben domináns módon történik. Azok a kutyák, akik mindkét szülőjüktől egy-egy mutált gént örököltek (sw/sw), teljesen fehér szőrzettel rendelkeznek. Azok, akik csak egy mutált gént hordoznak (S/sw), részben egyszínűek, részben fehér jegyekkel rendelkeznek, ezt nevezik „Flash” mintának vagy „Pseudo-Irish spotting”-nak.

Összegzés

A kutyák fehér jegyeinek kialakulása genetikai háttérű folyamat, amelyet az MITF gén mutációi befolyásolnak. A fehér foltok nem biokémiai hibák, hanem a pigmentsejtek hiányából erednek. A modern genetikai tesztek segítséget nyújthatnak a kutyatenyésztőknek a megfelelő szőrszín-mintázatok kívánatos kombinálásában.

Kutyatenyésztéshez kapcsolódó bejegyzések

afgán agár

Kutyatenyésztés

A kutyatenyésztés nem csupán hivatás, hanem szenvedély és felelősség is egyben. Ahhoz, hogy a fajtatiszta kutyák egészségesek, kiegyensúlyozottak és az…

Tenyésztői marketing tippek

Hogyan emeld ki kenneled a tömegből? A kutyatenyésztés világa versenyképes, és a sikeres kennel kiemelkedése érdekében fontos a hatékony marketingstratégia….

Kölyökbemutatás: Tippek fotózáshoz

A kölyökkutyák bemutatása mindig izgalmas és örömteli esemény, különösen, ha ezt fotókkal is megörökítjük. Az alábbiakban néhány hasznos tippet osztok…

kutyatenyésztő tanfolyam

MEOESZ tenyésztői tanfolyam

Lehetőség a magyar tenyésztők számára A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOESZ) néhány évente tenyésztői tanfolyamot szervez, amelyre minden kutyatartót…

származási lap

Kutya törzskönyv

Mi is ez pontosan? A kutya törzskönyv az a hivatalos dokumentum, amely igazolja, hogy egy kutya fajtatiszta, és részletes adatokat…

származási lap kiskutyával

Származási lap kutyáknak

Mit jelent és miért fontos? A származási lap a fajtatiszta kutyák hivatalos dokumentuma, amely igazolja az adott kutya származását, illetve…